Wiktor Franko (rocznik 83) ukończył filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej, następnie zajął się fotografią, z którą związany jest aktualnie. Zajmuje się fotografią zarówno artystyczną, jak i komercyjną.
Uczestniczyłem w prezentacji szkolenie oferowanego przez Wiktora Franko. Opowiadał o Swojej historii i fotografii. W „onlinowym” spotkaniu uczestniczyło maksymalna ilość widzów – 500.
Jego prace ukazują się w czołowych czasopismach fotograficznych i modowych, między innymi w: „Fashion World Magazine”, „Prism Magazine”, „iPress Magazine”, „Żurnal”, „Foto”, londyńskim „Oppa Magazine”, francuskim „Cleptafire”, islandzkim „Reykjavik Boulevard Magazine”, amerykańskim „Papercut Magazine” oraz chińskim „Prime Magazine”. Ma na koncie parę wystaw zbiorowych i indywidualnych, jego zdjęcia były wielokrotnie doceniane na różnych konkursach fotograficznych, między innymi dwukrotnie w Viva Photo Awards. Franko jest też autorem zdjęć promujących Fashion Week Poland – Fashion Philosophy (edycje 8 i 9) oraz trzech plakatów na europejski konkurs dla projektantów mody Off Fashion. Jego zdjęcia znalazły się także na okładkach książek, a nawet płyt.
Znalazłem inspirację aby przyjrzeć się bardziej swojej wizji portretu. W „poszukiwaniu siebie”, inspiracje można odnaleźć na każdym kroku. Dobre zdjęcie to „chwila” która trwa. Lubię trwać w tej chwili.
Niesamowita dynamika zdjęcia. Siedząca postać w ruchu..
W swojej fotografii Wiktor Franko posługuje się często motywami i nawiązaniami literackimi (cykl poświęcony powieściom Milana Kundery), widać w jego pracach silne wpływy surrealizmu. Jego fotografia to zarówno klasyczne czarno-białe portrety, jak i surrealistyczne obrazy konceptualne, ale też modowe i naturalne lifestylowe serie zdjęć. Jest miłośnikiem klasycznych technik fotograficznych – fotografuje polaroidem oraz różnego typu aparatami analogowymi. Jak sam twierdzi, najważniejsze dla niego w fotografii są: atmosfera, specyficzny nastrój, zaskoczenie i szczerość.
Portret to nie tylko smutne zdjęcia. Portret to siła naturalności, prostoty i piękna.
Bardzo ważna jest aranżacja, pomysł. Poszukuję własnych pomysłów, realizacji, miejsc, ludzi. Takie spotkania pobudzają moje wewnętrzne emocje.