Monika w wersji analogowej
Taka budowa wiersza buduje szybkie tempo odczytu (7-10zgłoskowy), co daje obraz o nacechowaniu emocjonalnym wypowiedzi. Jednak pomiędzy krótkimi trzy lub czterowersowymi strofami występują pauzy. Podmiot liryczny oczekuje odpowiedzi na zadane uprzednio pytanie retoryczne. Taka budowa sprawia wrażenie chęci przejścia z monologu (wypowiedzi jednej osoby) do dialogu. Eurydyka czeka na odzew od strony Orfeusza, ten jednak nie odpowiada na pytania, dlatego podmiot liryczny prowadzi monolog dalej, wciąż jednak z nadzieją na słowa adresata wewnątrztekstowego.
Piosenka aktorska – utwór słowno-muzyczny, w którym wokalista wykorzystuje aktorskie środki wyrazu obok środków muzycznych. Istotna jest tu aktorska interpretacja tekstu.
Kanon Piosenki Aktorskiej istniał chyba zawsze, ale – podobnie jak molierowski Pan Jourdain, który nie miał pojęcia, że mówi prozą – żaden z uczestników ani laureatów Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki nie zdawał sobie sprawy, że śpiewa piosenki, należące do Kanonu przez duże K.
Poezja śpiewana – pojemny i nieprecyzyjnie określony gatunek słowno-muzyczny, w którym utwory składają się z tekstu poetyckiego, który w zamierzeniu twórcy nie był przeznaczony do śpiewu (w przeciwieństwie do piosenki poetyckiej. Najczęściej są to kompozycje o charakterze ballady, głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji (zwykle na gitarę lub fortepian).