Doskonalenie umiejętności technicznych to pewny sposób na opanowanie sztuki wykonywania zdjęć krajobrazowych. Uchwycenie wspaniałych pejzaży wymaga nieszablonowego myślenia i kreatywnego podejścia do fotografowania.
Mgła dodaje krajobrazom nowego wymiaru. Potrafi uatrakcyjnić pochmurne widoki, nadać eteryczny charakter terenom leśnym lub dodać dramatyzmu morskim pejzażom. Sposób ekspozycji sceny zależy od ogólnego efektu, jaki chcesz uzyskać. Ustawienie krótkiego czasu otwarcia migawki pomoże Ci zamrozić mgłę, natomiast dłuższy czas naświetlania stworzy oniryczną scenę z jej rozmyciem. Dobrym pomysłem jest również przeanalizowanie histogramu i w razie potrzeby prześwietlenie zdjęcia poprzez ustawienie dodatniej wartości kompensacji ekspozycji w celu rozjaśnienia zamglonej sceny, ponieważ aparat zwykle niedoświetla zdjęcia zamglonych scenerii.
Oprócz odpowiedniego sprzętu, używania statywu i dbania o uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości, kluczowe aspekty, jakie biorą pod uwagę profesjonaliści podczas uwieczniania zachwycających krajobrazów, to: kompozycja, kadrowanie, oświetlenie i zrównoważona ekspozycja, wykorzystanie różnych dostępnych elementów i obiektów zainteresowania, takich jak samotne drzewo, ciekawy budynek, góry, rzeki czy rozległy krajobraz.
Sposób, w jaki profesjonalny fotograf krajobra-zowy podchodzi do fotografowania danej sceny, wynika z ogromnego doświadczenia i wiedzy zdobytej w terenie, a odpowiednie zastosowanie konkretnych technik naświetlania, wykorzystania koloru i zasad kompozycji pozwala stworzyć zdjęcie wyróżniające się na tle innych. Przedstawione tutaj metody to sprawdzone i przetestowane techniki, które zostały wypracowane przez doświadczonego profesjonalistę: można je stosować w dowolnym miejscu, bez względu na to, gdzie fotografujesz krajobraz, więc wypróbuj je i popraw wygląd swoich zdjęć.
SZUKAJ MGŁOWYCH TĘCZ
Uchwyć hipnotyzującą „białą tęczę”
Tęcze mgłowe to Święty Graal fotografii krajobrazowej – a ja miałem szczęście być świadkiem dwóch takich fenomenów. Te niesamowite białe tęcze są rzadkim, naturalnym zjawiskiem, które tworzą się w kroplach wody we mgle. Gdy warunki są odpowiednie, mogą one nagle pojawić się na niebie, kiedy światło słoneczne oddziałuje
na te krople wody, tworząc szeroki łuk. Aby je uchwycić, musisz znaleźć się we właściwym miejscu o właściwym czasie i mieć niczym nieprzesłonięty widok mgły ze słońcem znajdującym się za Tobą. Aby jak najlepiej uchwycić piękno tego cudu natury, dobrze jest nieco prześwietlić zdjęcie.
UŻYJ BARWY
Dodaj kolor, aby obraz się wyróżniał
Jest wiele sposobów na wprowadzenie wyrazistych kolorów do zdjęć. Intensywne, pojedyncze barwy można wykorzystać do zmiany nastroju zdjęcia. Na przykład poma-rańczowy blask zachodu słońca może ocieplić atmosferę zdjęcia. Alternatywnie, uchwyce-nie odcieni koloru niebieskiego, które poja-wiają się po zachodzie słońca podczas niebie-skiej godziny, może zmienić nastrój zdjęcia, czyniąc obraz bardziej chłodnym. Dodanie ciekawej dominanty kolorystycznej sprawia, że fotografia staje się nastrojowa, a to szcze-gólnie dobrze sprawdza się w przypadku uwieczniania morskich pejzaży.
ŚWIADOMIE OPERUJ CZASEM EKSPOZYCJI
Użyj średnio długiego czasu naświetlania, aby
uchwycić szczegóły na powierzchniach wody. Wydłużenie czasu otwarcia migawki to świetny sposób na „spowolnienie” ruchu wody. Zastosowanie określonych czasów otwarcia migawki może dobrze się sprawdzić, zwłaszcza w przypadku niektórych tematów. Uważam, że użycie średniej długości czasu ekspozycji, wynoszącej 1 s, doskonale nadaje się do ukazywania ruchu i przepływu wody, przy jednoczesnym zachowaniu widoczności szczegółów na powierzchni strumienia lub oceanu. Eksperymentuj z użyciem różnych czasów otwarcia migawki, aby uzyskać odpowiednią równowagę, i użyj statywu, by mieć pewność, że zdjęcia nie będą poruszone.
.
FOTOGRAFUJ ŻYWE
KOLORY NIEBA
Aby dodać zdjęciu dramatyzmu, sfotografuj kontrastujące ze sobą chmur. Uchwycenie kolorowego nieba pozwala na stworzenie spektakularnych fotografii, dodając sceneriom nastroju i dramatyzmu. Gdy niebo „płonie”, jest to wspaniały efekt, który może sprawić, że Twoje zdjęcia wyróżnią się na tle innych. Wykorzystanie takich warunków pomaga w tworzeniu magicznych krajobrazów, w przypadku których wspaniałe światło może uatrak-cyjnić scenę. Wkomponuj niebo tak, aby zajmowało jedną trzecią lub nawet dwie trzecie kadru. Gdy masz do czynienia z intrygującym niebem, wykorzystaj je, aby sfotografować rozleglejszy widok, który obramuje temat.
"TESTUJ DŁUGIE EKSPOZYCJE"
„Wydłuż czas otwarcia migawki, aby uchwycić dodatkowy wymiar
Robienie zdjęć z długim czasem naświetlania, wynoszącym 5 s lub dłużej, może uatrakcyjnić scenę, szczególnie gdy fotografujesz płynące po niebie chmury lub przepływającą wodę. Wodospady są doskonałym tematem do fotografowania, a długie czasy naświetlania pomagają ożywić szumiące kaskady.”
"KOMPONUJ KREATYWNIE"
Wyjdź poza regułę trójpodziału i twórz oryginalne kadry
Sposób rozmieszczenia elementów scenerii w kadrze nie musi ograniczać się jedynie do zastosowania reguły trójpodziału czy wykorzystania linii wiodących. Użyj swojej wyobraźni i poszukaj nowych sposobów na tworzenie fascynujących obrazów. Możesz na przykład użyć wzorów, znaleźć interesujące obramowanie dla głównego tematu lub pobawić się głębią i perspektywą, stosując duży otwór przysłony, aby rozmyć pierwszy plan. Na tym zdjęciu horyzont został umieszczony tuż poniżej linii dzielącej obraz na pół.
KONTRAST KOLORÓW
Poszukaj atrakcyjnych schematów kolorów
Zrozumienie, jak różne barwy wpływają na siebie, jest świetnym sposobem na zwiększenie siły
oddziaływania zdjęć krajobrazowych. Niezależnie od tego, czy dodasz do swoich fotografii kolory kontrastujące, czy dopełniające, wzbogacą one Twoją kompozycję. Czerwony i zielony, zielony i niebieski, a także niebieski i żółty – to niezawodne zestawienia barw, które mogą wyglądać fantastycznie. Pamiętaj więc, aby szukać takich połączeń i uwzględniać ich zróżnicowane odcienie w swoich ujęciach. Z kolei w czasie złotej godziny występują również odcienie pomarańczowe i niebieskie,
które także pięknie się dopełniają.
BALANS I SYMETRIA
Stwórz poczucie harmonii, wykorzystując symetrię
Obrazy krajobrazowe, których dwie równe części odbijają się w kadrze, potrafią naprawdę przyciągać wzrok.
Symetrycznie skomponowany obraz, na przykład lustrzane odbicie gór w jeziorze lub rzece, może wywołać wrażenie harmonii. Kolejny świetny temat to aleje drzew o podobnych proporcjach, rozmieszczone po obu stronach drogi,
szczególnie jesienią. Alternatywnie, równie świetną techniką może być stworzenie kompozycji z dwóch różnych tematów – na przykład pary drzew – które mają ten sam ciężar wizualny, dzięki czemu elementy będą odpowiednio
zrównoważone.