Eleganckie linie

Stwórz stylowy portret ptaka

Zarejestrowanie odbicia ptaka w wodzie może być trudne, ale często efekt wart jest podjętego już tylko zadbać o poprawne naświetlenie białego upierzenia łabędzia. Wiedziałem już, że przy uwiecznianiu obiektów na ciemnym tle aparat próbuje kompensować małą jasność sceny i obszary świateł na piórach ptaka mogą zostać prześwie- tlone. Chciałem, aby w tle nie było widać żadnych szczegółów, więc zaczekałem, aż łabędź zdryfuje w zacienioną część jeziora osłoniętą kilkoma wiszącymi gałęziami, a potem ujemnie skompensowałem ekspozycję, by uzyskać optymalną ekspozycję dla łabędzia. Kiedy zaimportowałem obraz do Lightrooma, nie musiałem więc wprowadzać żadnych poprawek, z wyjątkiem ciaśniejszego wykadro- wania ujęcia i nieznacznego obniżenia suwaków Blacks i Shadows, na końcu zaś nieco wyostrzy- łem obraz. Oto podwojone piękno zarejestrowane jednym kliknięciem migawki ! W rezultacie otrzymałem jedno z moich najbardziej rozpoznawalnych zdjęć, które także doskonale się sprzedaje w postaci kartki z życzeniami. wysiłku. Byłem początkującym fotografem, kiedy w pochmurne popołudnie udało mi się uchwycić tego łabędzia niemego na jeziorze Walcot Hall w Shropshire. Dopiero niedawno nauczyłem się robić zdjęcia moją pierwszą lustrzanką cyfrową – Canon EOS 650D – i pierwszy raz wypożyczy- łem na weekend przyzwoity obiektyw: Canon EF 100–400 mm f/4,5–5,6L IS USM. Bardzo chciałem poobserwować ptaki żyjące na pobliskim jeziorze, a warunki były idealne. Aby uzyskać dobre odbicie, powinno być niemal bezwietrznie. Wiele razy spacerowałem wokół tego jeziora i od czasu do czasu woda była tak nieruchoma, że jej tafla działała jak lustro. Stabilizacja obrazu na obiektywie i powolne dryfowanie Łabędzia sprawiło że mogłem nastawić dość długi czas otwarcia migawki bez konieczności zbytniego podnoszenia czułości matrycy (1/160 s, f/5,6, ISO 800). Dzięki temu musiałem

już tylko zadbać o poprawne naświetlenie białego upierzenia łabędzia.
Wiedziałem już, że przy uwiecznianiu obiektów na ciemnym tle aparat próbuje kompensować małą jasność sceny i obszary świateł na piórach ptaka mogą zostać prześwie- tlone. Chciałem, aby w tle nie było widać żadnych szczegółów, więc zaczekałem, aż łabędź zdryfuje w zacienioną część jeziora osłoniętą kilkoma wiszącymi gałęziami, a potem ujemnie skompensowałem ekspozycję, by uzyskać optymalną ekspozycję dla łabędzia.
Kiedy zaimportowałem obraz do Lightrooma, nie musiałem więc wprowadzać żadnych poprawek, z wyjątkiem ciaśniejszego wykadrowania ujęcia i nieznacznego obniżenia suwaków Blacks i Shadows, na końcu zaś nieco wyostrzyłem obraz. Oto podwojone piękno zarejestrowane jednym kliknięciem migawki W rezultacie  otrzymałem jedno z moich najbardziej rozpoznawalnych  zdjęć, które doskonale się sprzedaje jako kartki z życzeniami. 

Źródło: digitalcamerapolska 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *