Wiele kultur przypisywało kobiecemu ciału magiczne właściwości. Rytuały związane z damską nagością zapewniały urodzaj, odpędzały złe moce i sprowadzały klątwy.

Czym jest akt? To pokazanie, przedstawienie, ukazanie nagiego ciała człowieka. Wydawałoby się, że to bardzo proste zadanie… a jednak tak nie jest. Żeby stworzyć naprawdę dobry akt, trzeba czegoś więcej, niż tylko zachwytu nad pięknem ciała. Potrzebna jest także refleksja nad naturą człowieka. Potrzebne jest poszukiwanie głębi w duszy modela.

Akt jest sztuką odwieczną i ponadczasową. Piękno ludzkiego (a zwłaszcza kobiecego!) ciała od wieków inspirowało największych artystów. Najwybitniejsi malarze i rzeźbiarze składali hołd kobiecej urodzie przy pomocy pędzla i dłuta. Wychwalali w ten sposób naturalną doskonałość kobiecego ciała. Ale robili także coś więcej- nadawali nagości szczególne znaczenie, poprzez przedstawianie jej w konkretnym kontekście. Kobiece akty mają swoje miejsce w historii sztuki całego świata.

AKT W FOTOGRAFII

Dzisiaj, piękno i tajemniczość kobiecego ciała i kobiecej duszy inspirują każdego fotografa. 

Narzędziami każdego fotografa są: scenografia, rekwizyty, światło, cień, kolor, zbliżenie, oddalenie, perspektywa. Kolejne, równie ważne narzędzia, które często są używane to: inwencja, fantazja, pomysłowość, wyczucie, delikatność, romantyzm. To właśnie za ich pomocą powstają obrazy w obiektywie.

Modelka nie jest  narzędziem! Jest ona równoprawnym współtwórcą   wspólnego dzieła.  Fotograf tworząc akt wie, że  tworzy go razem z modelką. 

 

To było bardzo energetyczne spotkanie