Ewel jak Lina ….

Pierwsza sesja na Drawskiej. Lubię wracać do tej sesji.  W zamyśle „Drawska” miała być miejscem realizacji swoich fotograficznych pomysłów. Ewelina jest dobrym a może nawet bardzo dobrym „materiałem” na artystyczne kreowanie wizji .

Alternatywą dla fotografii plenerowej jest fotografia studyjna, czyli inaczej klasyczna. Jest to jeden z trudniejszych gatunków fotografii, dlatego – o ile nie dysponujecie sprawdzonym fachowcem – bezpieczniej zdecydować się na plener. Nie bez powodu jest on o wiele popularniejszy.

Na warsztatach z niejakim Arkadiusem, poznałem proste portretowe ustawienia lamp. Do dziś bardzo często korzystam z tej techniki .

Fotografia studyjna – trudna i problematyczna dla niedoświadczonych fotografów, a co za tym idzie – także i dla nas, odbiorców.

Po spotkaniu z Finchem, każde pomieszczenie analizuje przed sesją. „Drawska” to nieskomplikowane miejsce. Jedna sofa w kolorze czarnym, ściana, biała. Spełnia role tła. Często zasłaniam czarnym tłem powieszonym na stelarzu. Pozostałości po studiu. 

Do studyjnej fotografii portretowej – bardziej niż do innych gatunków tej sztuki – trzeba mieć wyjątkowy dar. Inaczej będzie to w najlepszym razie dobrze wykonane rzemiosło (i oby chociaż tak było – często efekty są dużo gorsze…). 

Fotograf powinien umieć wyciągnąć na pierwszy plan istotne szczegóły – bez efektu karykatury….

Fotograf studyjny jest takim trochę psychologiem: umie tak zaczarować sytuację i modeli, by pokazać ich wnętrze, opowiedzieć ich historię w sposób dla nich naturalny, niewywołujący zgrzytów. Oprócz tego dobrze oczywiście, by miał masę niebanalnych, wciąż świeżych pomysłów – te zawsze się przydają.

Zdjęcie wykonane aparatem analogowym, jest wg mnie dziełem sztuki. Uchwycenie chwili, taką jaka jest. Szara, czarno – biała, warta zatrzymania się na „sekundę”. Lubię wracać do fotografii analogowych. Moich fotografii analogowych. Sesja z Eweliną w jednym ujęciu…..raczej nie… Nasze drugie spotkanie na „Drawskiej”. 

W fotografii studyjnej dużą rolę odgrywa – nomen omen – aranżacja studia, scenografia, które powinny mieć swój niepowtarzalny klimat.

Fotografia studyjna. Kiedyś zupełna podstawa i właściwie jedyna opcja na profesjonalne zdjęcia. Dziś w dobie ogromnego postępu technicznego fotografia radzi sobie wszędzie i w każdych warunkach. Jednak w dalszym ciągu fotografia studyjna jest ważną dziedziną fotograficzną. Jest nie tylko alternatywą dla sesji plenerowych. Pozwala na techniczne dopracowania, uzyskanie zamierzonego efektu. Fotografia w studio może być piękna, efektowna, ciekawa.

Fotografia w studio niezmiennie kojarzy się z zakładami fotograficznymi. To tam wykonywało się zdjęcia do dokumentów. W studio odbywały się też sesje okolicznościowe. Tło, krzesełko, aparat i fotograf. To wszystko, czego według większości potrzebuje fotografia w studio. W rzeczywistości fotografia studyjna potrzebuje o wiele więcej przygotowań. Zarówno w kwestii umiejętności fotograficznych, jak i w kwestii sprzętu. W dobrych zdjęciach studyjnych nie chodzi tylko o zwyczajne trzaskanie portretów w jednej sztancy. Dlatego też biorąc się za taką fotografię, trzeba wiedzieć, co i w jaki sposób chce się osiągnąć.

Zdjęcia  w studio dają oczywiście sporo możliwości. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób je wykorzystać. Tu liczy się doświadczenie fotografa i jego kreatywność. 

Spotkanie z Eweliną, było bardzo kreatywny wydarzeniem fotograficzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *