Fotografia analogowa jest swoistym powrotem do korzeni, powrotem do źródeł. Niejednokrotnie ludzie zadają pytanie, po co w erze technologi cyfrowej wracam do fotografii tradycyjnej, fotografii srebrowej?
Gdzieś przeczytałem, że choćby po to by zwolnić tempo pędzącego życia. Nauczyć się na powrót cierpliwości i skupienia. A bardziej przyziemnie, by nie robić „miliona” niepotrzebnych zdjeć i męczyć się przy komputerze.
W fotografii tradycyjnej znajduje spokój i wyciszenie.
Technika analogowa, tradycyjna to początek historii, fotograficznej sztuki, a technika cyfrowa jest jej konsekwencją. Pozwala zrozumieć fotografię od podstaw, poszerzyć świadomość i stworzy solidną bazę do poszukiwania własnego stylu. Tak, da nam zatrzymanie i chwile zastanowienia nad własnym stylem …
200 lat historii fotografii podpowiada jak rozwiązywać własne dylematy. Zamiast wyważać otwarte drzwi, warto, oglądając albumy i wystawy, uczyć się od najlepszych podejścia do tematu, kompozycji i oświetlenia. Anegdoty z życia fotografów pasjonują i często inspirują nas do kreatywnego działania w trudnych sytuacjach.
Moim pierwszym aparatem była Zorka 11. Dostałem, może bardziej odziedziczyłem w tradycyjny sposób po tacie. Chciałem odrazu robić plakaty z filmów fotografując gwiazdy z ekranu czarnobiałego telewizora. Lata 70 – te ubiegłego wieku nie sprzyjały rozwojowi żadnemu hobby. Tym bardziej w małych miasteczkach. Pamiętam, MDK w swoim „grajdole” i szybkie wywoływanie zdjęć z klisz Pana Instruktora. Zespoły KISS i inne na czarno – białych odbitkach. To moje małe plakaty.
Dziś dostępne aparaty oferują świetną jakość za niewielką cenę. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć po różne formaty: mały obrazek na film 35mm, jeśli fotografujesz bez statywu, średni – na film 60 mm lub wielki format na cięte klisze wielkości 9 na 12 cm lub większe. Ten ostatni odznacza się wyjątkową jakością i plastycznością obrazu, daje możliwość zmian płaszczyzny ostrości oraz korekty perspektywy, na przykład przy fotografowaniu architektury.
Decyzja o tym, czy zdjęcie będzie kolorowe czy nie, powinna zostać podjęta przed jego wykonaniem. Niestety lub „stety” ja przeważnie poddaje się przypadkowi.
Uroda ziarna
Tradycyjną fotografię srebrową charakteryzuje ziarno, które może stać się dodatkowym środkiem wyrazu. Już w trakcie zakładania filmu do aparatu podejmujesz decyzję jak będzie wyglądała odbitka.
Tradycyjne metody pozwalają odkryć nowy wymiar fotografii.