Życie bez pasji zabija…

Co z tą pasją .....tak sobie myśle w pociągu na trasie Gdańsk - Olsztyn

Pasja potocznie hobby i słowo którego nie cierpię „konik”– czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem — głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby.

Foto :Tomasz Graban

Co to jest pasja? Definicja pasji wbrew pozorom nie jest prosta. Nie ma jej nawet w Wikipedii. Większość ludzi myli pasję z hobby, zainteresowaniami, lub z czynnościami które lubią wykonywać. Jaka jest między nimi różnica? Czym jest pasja a czym nie jest? Po czym ją poznać? Na te i inne pytania – odpowiedzi w tym wpisie. Prawdopodobnie najlepsza definicja pasji, jaką kiedykolwiek czytałeś.

Pasja to ostatnio bardzo modne pojęcie. Każdy chce mieć jakąś pasję, szuka jakiejś pasji lub dąży do niej. Jak grzyby po deszczu, pojawiają się nawet szkolenia w stylu: „Zbuduj swoją karierę w ciągu 7 dni i zarabiaj na swojej pasji” albo „Osiągnij dochód pasywny dzięki swojej pasji”. Nie mogę już patrzeć na ten stek bzdur. „Sprzedawcy marzeń” obiecują złote góry i czarodziejską różdżkę, dzięki której Twoje życie odmieni się z dnia na dzień.

Zastanawiam się nad teorią pasji jako stanu ducha, brzmi to zupełnie nie w moim stylu. Przeczytałem gdzieś,  że w tłumaczeniu z języka łacińskiego „passio” oznacza cierpienie. Trochę „zaleciało” religią. Zostawmy tę drogę. Wolę, jeśli miałbym wybierać określenie „konik”. 

Chciałbym by moja podróż jeszcze się nie skończyła, chyba ciąg dalszy nastąpi ......

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *